בדיקת סרטן הערמונית אצל מבוגרים

תוכן עניינים

מבוגרים נמצאים בסיכון לסרטן הערמונית אבל יש כמה תסמינים מוקדמים שאחריהם צריך לעקוב על מנת להגיע לבדיקה. לאחר מכן, ניתן לבצע אבחון מקיף וגם להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות כדי להסיר את הגידול

כמו כל סוג של מחלת סרטן, גם במהלך סרטן הערמונית עלולים להופיע גידולים שפירים או ממאירים. ההבדל הוא שגידול שפיר לא מתפשט לאברים אחרים בגוף אך ממשיך לגדול באזור המקורי גם עד למצב של הפעלת לחץ על אברים סמוכים, בעוד גידול ממאיר מורכב מתאים בעלי יכולת התפשטות. לכן, גידול שפיר נחשב קל יותר לטיפול והתמודדות – כמו למשל כאשר מסירים אותו.

החדשות הטובות הן שכיום יש טכנולוגיות חדשות שמאפשרות להסיר את הגידול גם אצל גברים שסובלים מסרטן הערמונית. עם זאת, חשוב לאבחן את המחלה כמה שיותר מוקדם, למרות שהתסמינים של סרטן הערמונית צפים על פני השטח רק כאשר הגידול כבר קיים. בנוסף, יש לעקוב אחר התסמינים כדי לאבחן בצורה מסודרת את סרטן הערמונית אצל גברים.

איך מאבחנים את סרטן הערמונית?

אבחון סרטן הערמונית אצל גברים יכול להתחיל לאחר קבלת הפניה מרופא המשפחה אל רופא מומחה. פרופסור רענן ברגר למשל מתמחה באונקולוגיה ולכן מכיר מקרוב את הסוגים השונים של הסרטן, מה גם שברזומה שלו מופיע ניהול של המחלקה האונקולוגית בבית החולים שיבא – לכן הוא גם מנוסה בהעברת הפרטים והמידע אל בני המשפחה של המטופל.

מבחינה מקצועית, אבחנה של סרטן הערמונית מתבצעת באמצעות דגש על מספר נושאים בולטים במיוחד:

א. בדיקה רקטלית – ברוב המקרים מבצעים אבחון של סרטן הערמונית על ידי בדיקה רקטלית. הבדיקה הרקטלית כוללת מישוש של בלוטת הערמונית, כדי לנסות לזהות ידנית האם קיים גידול שדורש את המשך הטיפול והאבחנה.

אולי יעניין אותך:  שירותי תרגום ובחירת חברת תרגום

ב. בדיקת דם – במידה והרופא מזהה חשד לכך שאכן גברים סובלים מסרטן הערמונית, הוא יכול לשלוח את החולה לבדיקת דם לרמת החלבון שמופרש על ידי הערמונית. החלבון הזה מכונה PSA ואבחון שלו מסייע לקבוע האם המחלה קיימת.

ג. מציאת תאי סרטן – לאחר בדיקת רמת PSA בהשוואה לנורמה ובעקבות בדיקה רקטלית שבה מוצאים נוקשות או אי-סדירות בערמונית, ניתן לעבור לשלב של מציאת תאי סרטן. כאן, בדיקת סרטן הערמונית אצל מבוגרים כוללת ביופסיה. את הביופסיה מבצעים בהרדמה מקומית ועל ידי החדרת מכשיר אולטרסאונד אל פי הטבעת, כדי לקחת דגימות מאזורים שונים בחלל הגוף הפנימי.

ד. בדיקות MRI – חשוב לציין שיש מקרים שבהם פרופסור רענן ברגר או אנשי מקצוע אחרים מחליטים לשלוח את המטופל אל בדיקת MRI של הערמונית. זה קורה עוד לפני בדיקת הביופסיה, גם על מנת לבסס טוב יותר את הממצאים המקוריים וגם כדי למנוע פגיעה לשווא באיכות החיים של מבוגרים.

מי נמצא בקבוצת הסיכון?

סרטן הערמונית שכיח מאוד אצל גברים מעל גיל 50 ועוד יותר נפוץ אצל גברים מעל גיל 60. הסיבות לסרטן הערמונית יכולות להיות תורשתיות, התנהגותיות או תזונה לא נכונה אבל עדיין לא ידוע על גורם חד משמעי.

חשוב להזכיר שבשלבים מוקדמים של המחלה אין לסרטן הערמונית תסמינים ואין לו סימנים חיצוניים. המידע הזה קריטי, כי מחקרים מראים שככל שמזהים את סרטן הערמונית מוקדם יותר – כך עולה הסיכוי להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות על מנת להסיר את הגידול.

גם בהקשר הזה, מה שאפשר לעשות זה להתייעץ עם אנשי מקצוע כגון פרופסור רענן ברגר ולברר מולם לגבי תסמינים כגון קושי במתן שתן, כאבים, דם בשתן ועוד.

רמי פלר

לנצל את הכוח שלכם לטובת עשיית טוב 

אחוז קטן מאוד של אנשים מצליח להתעשר בזכות עצמו, להקים עסק שיצליח בגדול ולהרוויח הרבה מאוד כסף. בעולם שאנו חיים בו כסף שווה כוח ואם יש לכם הרבה כסף מדובר בהרבה כוח. עכשיו, השאלה היא מה אתם עושים עם הכוח הזה? דואגים רק לעצמכם וליקיריכם? (שזה בסדר גמור). אולי עושים שימוש בכסף כדי לעשות רע

קרא עוד »
מדרס אורטופדי בהתאמה אישית

מדרסים אורטופדיים – המדריך המלא

מדרסים אורטופדיים עוזרים ללא מעט בעיות רפואיות ואורטופדיות ואנשים שונים באוכלוסייה. היציבות והכוח של האדם נובע מהשורשים שלו, כלומר מהרגליים שלו. רגליים חזקות ובריאות יעזרו לאדם לעמוד איתן, יציב ולהיות בכל כושר סיבולת גבוה יותר. לעומת זאת רגליים חלשות שמופעל עליהן לחץ רב או שיש בעיות רפואיות שונות, עשויות לפגוע ביציבות האדם, ביכולת שלו לעמוד,

קרא עוד »
מנדף ביולוגי

מהו מנדף ביולוגי?

במעבדות שונות העבודה המתבצעת היא ייצור של מוצרים מסוימים או ביצוע של ניסויים בחומרים שונים ובדגימות ביולוגיות שונות. במעבדות מסוג זה ובמתחמי מחקר שונים חשוב להיעזר באמצעי בטיחות שונים על מנת להבטיח את בטיחותם של העובדים מצד אחד ואת סביבת העבודה הסטרילית למניעת זיהום הדגימה/החומר בו/עמו אנו עובדים. בין היתר נעשה שימוש בכפפות, מסיכה, לעתים

קרא עוד »
מסכה, מזרק וכדורים

פורטל הבריאות של מדיקו – לדעת יותר על הבריאות שלכם

אומרים שלשאול את גוגל זה לא הדבר הטוב ביותר לעשות כשיש שאלות אבל כשנכנסים לפורטל הבריאות של מדיקו מצליחים לפחות לקבל מידע שעוזר לכם לדעת יותר על הבריאות שלכם ואל מי לפנות כדי לעבור את הבדיקות הנכונות. זה חשוב לא פחות לדעת יותר על מצבכם ולברר מידע שלא תמיד לרופאים יש זמן להסביר לכם. כך,

קרא עוד »
הרמת סינוס

הרמת סינוס

הרמת סינוס היא פעולה כירורגית שנעשית שלב אחד לפני השתלת שיניים ומחוסר ברירה משום שאין יותר עצם שבה אפשר לבצע את ההשתלה. אחת הדרכים המוצלחות והמתקדמות לעזור לאנשים שאיבדו את שיניהם היא השתלת שיניים. במקום התותבות שנהגו לתת בשנים עברו היום אפשר להשתיל שיניים בחניכיים באמצעים מתקדמים וקלים ליישום, וזה הרבה יותר יעיל ונוח מכל

קרא עוד »
שירותי תרגום

שירותי תרגום ובחירת חברת תרגום

לא פעם אתם עשויים להיתקל בצורך לתרגם מסמכים שונים. לעתים תצטרכו לעשות זאת באופן פרטי ולעתים לצרכים עסקיים. כך או כך מומלץ לשכור חברת תרגום מקצועית על פני שימוש באחד מעובדי החברה שבמקרה בקיא בשפה הנדרשת ברמת שפת אם ולרוב עדיף חברה מאשר מתרגם בודד. אילו שירותי תרגום נפוצים יותר ומהן היתרונות של חברת תרגום?

קרא עוד »