דנה תדמור על עולם הנדל"ן פוסט משבר הסאב-פריים

תוכן עניינים

הדיור המריא, המסחרי פחות

משבר הסאב-פריים של 2008 נתן מכה קשה כמעט לכל משקיע נדל"ן, בין שכספו הושקע בדירות ובתים ובין שבחנויות ומשרדים. מטבעו של משבר, כפי שמסבירה מומחית הנדל"ן דנה תדמור, כשהוא מתרחש, האימפקט שלו עושה גלים הרבה מעבר למוקד בו נוצר המשבר, ובמקרה הזה שוק המשכנתאות. אבל משקיעי נדל"ן מקצועיים לא אמורים לקבל החלטות על סמך משברים שאינם נובעים מנכסיהם, כל עוד כמובן הם מצליחים להחזיק את עצמם עד יעבור זעם. משקיעי נדל"ן אמורים להסתכל אל תוך העתיד, אל הטווח הבינוני והארוך, ולראות את מה שאנחנו רואים היום במבט לאחור על 2008 – ענף הדיור פורח.

מה עומד מאחורי פריחת ענף הדיור?

כל מי שמביט בגרף מחירי הנדל"ן של ערים שונות בארה"ב, יכול לזהות צניחה של רמת המחירים מייד עם פרוץ משבר הסאב פריים בשנת 2008, ובמהלך השנה העוקבת. המדובר בתגובה טבעית של השוק למשבר – אנשים מפחדים על השקעותיהם ועל שווי נכסיהם ורצים למכור את הנכס בזול. מן הצד השני, יזמים אינם ממהרים להשקיע בבנייה חדשה, וקצב הבנייה מואט בצורה חדה. התוצאה הבלתי נמנעת של שני אלה, היא ירידה חדה במחירים.

אלא שלאורך זמן, כפי שמסבירה דנה תדמור, המציאות אינה מאכזבת. דור הבייבי בום מגיע אל הגיל השלישי והרביעי של חייו, ומחפש דיור באזורים חמימים ונעימים כמו פלורידה. דור המילניום מחפש דירות באזורי עבודה במרכזי ערים, ודור ה-X יוצא בהמוניו אל הפרברים בכדי לבנות חיי משפחה. גלים של דורות יוצרים תנועה של הגירה פנימית ברחבי ארה"ב ויוצרים גלים של ביקושים, שבסופו של דבר חייבים להסתיים בעליית רמת המחירים.

התוצאה הסופית היא שכיום עברה רמת המחירים באיזורים רבים בארה"ב את זו של טרום משבר הסאב-פריים וחצתה אותה כשהיא ממריאה כלפי מעלה, הרבה מעבר. לדברי דנה תדמור, משקיעים שהמשיכו להחזיק בהשקעותיהם בתקופת המשבר, וכאלו שהעזו ורכשו נכסי דיור ממש בתקופת השפל של המשבר, יצרו במהלך העשור האחרון תשואה נאה.

אולי יעניין אותך:  טיפים בבחירת חברת ניקיון לעסקים

הפגיעה בענף הנדל"ן המסחרי קמעונאי, לפחות לעת עתה

רבים תולים את ההאטה בתחום הנדל"ן המסחרי באותו משבר סאב-פריים, אך לדברי דנה תדמור, בעידן האינטרנט והמסחר האלקטרוני, את המשבר הזה היה אמור הענף לספוג בלאו הכי. המשבר אולי היווה זרז, אך בדומה לענף הדיור, גם ענף הנדל"ן המסחרי חווה התאוששות מסוימת לאחר המשבר. מה שלא זכה ענף זה לחוות עדיין הוא את אותה פריחה של ענף הדיור.

את הפגיעה בענף הנדל"ן המסחרי אפשר לתלות בשני גורמים מרכזיים ששניהם נעוצים בהתפתחות האינטרנט ותרבות האונליין. הראשון הוא מעבר של נתח גדול מרכישות המוצרים, מהחנות הפיזית אל מסך המחשב. אנשים פשוט מגיעים פחות אל החנות הפיזית ועורכים קניות רבות מנוחות המחשב בביתם, מה שמוביל את הרשתות הקמעונאיות לצמצם את שטחי המסחר שלהן. השני הוא שינוי בהרגלי צריכה – קנייה חסכונית ומאופקת יותר בקרב השכבות הסוציו-אקונומיות העיקריות. ענף הנדל"ן הקמעונאי צריך לשנות את פנוי והוא נמצא כעת בעיצומו של תהליך התאמה להרגלי הקמעונאות החדשים ולאפשרויות המימון הקונסרבטיביים יותר שמציעים גופים פיננסים ופרטיים.

כפי שמסבירה זאת דנה תדמור, משבר הסאב פריים לא יכול להוות הסבר לתהליכים ארוכי טווח. מאחורי תהליכים אלה כמו פריחת ענף הדיור ודעיכת ענף הנדל"ן המסחרי, חייבות לעמוד מגמות עמוקות וחזקות יותר. ביקוש גובר לפתרונות דיור, הגירה פנימית והתפתחות האינטרנט על חשבון החנות והמשרד הפיזיים הן בדיוק אותן מגמות שבאמצעותן ניתן להסביר את המציאות הנוכחית, ושניתן היה לחזות גם מתוך השפל של משבר 2008.

רמי פלר

לנצל את הכוח שלכם לטובת עשיית טוב 

אחוז קטן מאוד של אנשים מצליח להתעשר בזכות עצמו, להקים עסק שיצליח בגדול ולהרוויח הרבה מאוד כסף. בעולם שאנו חיים בו כסף שווה כוח ואם יש לכם הרבה כסף מדובר בהרבה כוח. עכשיו, השאלה היא מה אתם עושים עם הכוח הזה? דואגים רק לעצמכם וליקיריכם? (שזה בסדר גמור). אולי עושים שימוש בכסף כדי לעשות רע

קרא עוד »
מדרס אורטופדי בהתאמה אישית

מדרסים אורטופדיים – המדריך המלא

מדרסים אורטופדיים עוזרים ללא מעט בעיות רפואיות ואורטופדיות ואנשים שונים באוכלוסייה. היציבות והכוח של האדם נובע מהשורשים שלו, כלומר מהרגליים שלו. רגליים חזקות ובריאות יעזרו לאדם לעמוד איתן, יציב ולהיות בכל כושר סיבולת גבוה יותר. לעומת זאת רגליים חלשות שמופעל עליהן לחץ רב או שיש בעיות רפואיות שונות, עשויות לפגוע ביציבות האדם, ביכולת שלו לעמוד,

קרא עוד »
מנדף ביולוגי

מהו מנדף ביולוגי?

במעבדות שונות העבודה המתבצעת היא ייצור של מוצרים מסוימים או ביצוע של ניסויים בחומרים שונים ובדגימות ביולוגיות שונות. במעבדות מסוג זה ובמתחמי מחקר שונים חשוב להיעזר באמצעי בטיחות שונים על מנת להבטיח את בטיחותם של העובדים מצד אחד ואת סביבת העבודה הסטרילית למניעת זיהום הדגימה/החומר בו/עמו אנו עובדים. בין היתר נעשה שימוש בכפפות, מסיכה, לעתים

קרא עוד »
מסכה, מזרק וכדורים

פורטל הבריאות של מדיקו – לדעת יותר על הבריאות שלכם

אומרים שלשאול את גוגל זה לא הדבר הטוב ביותר לעשות כשיש שאלות אבל כשנכנסים לפורטל הבריאות של מדיקו מצליחים לפחות לקבל מידע שעוזר לכם לדעת יותר על הבריאות שלכם ואל מי לפנות כדי לעבור את הבדיקות הנכונות. זה חשוב לא פחות לדעת יותר על מצבכם ולברר מידע שלא תמיד לרופאים יש זמן להסביר לכם. כך,

קרא עוד »
הרמת סינוס

הרמת סינוס

הרמת סינוס היא פעולה כירורגית שנעשית שלב אחד לפני השתלת שיניים ומחוסר ברירה משום שאין יותר עצם שבה אפשר לבצע את ההשתלה. אחת הדרכים המוצלחות והמתקדמות לעזור לאנשים שאיבדו את שיניהם היא השתלת שיניים. במקום התותבות שנהגו לתת בשנים עברו היום אפשר להשתיל שיניים בחניכיים באמצעים מתקדמים וקלים ליישום, וזה הרבה יותר יעיל ונוח מכל

קרא עוד »
שירותי תרגום

שירותי תרגום ובחירת חברת תרגום

לא פעם אתם עשויים להיתקל בצורך לתרגם מסמכים שונים. לעתים תצטרכו לעשות זאת באופן פרטי ולעתים לצרכים עסקיים. כך או כך מומלץ לשכור חברת תרגום מקצועית על פני שימוש באחד מעובדי החברה שבמקרה בקיא בשפה הנדרשת ברמת שפת אם ולרוב עדיף חברה מאשר מתרגם בודד. אילו שירותי תרגום נפוצים יותר ומהן היתרונות של חברת תרגום?

קרא עוד »